środa, 13 lipca 2011
Metody naturalne w leczeniu jaskry

Naturalne podejścia do leczenia jaskry kładą na­cisk na profilaktykę i dbałość o stan oka. Środki na­turalne mogą pomóc kontrolować rozwój choroby albo - jeśli chory znajduje się już pod opieką le­karską - uzupełnić kurację konwencjonalną. Nie­które terapie mają złagodzić stres dla wyrównania poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Celem kuracji ziołowych i dietetycznych jest zachowanie równowagi kolagenowej i usunięcie wszelkich nie­doborów odżywczych.

AKUPUNKTURA

Zabiegi akupunktury, stosowane obok terapii zio­łowej i pożywnej diety, mogą złagodzić napięcie i zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Akupunk-turzysta skupi uwagę na punktach leżących na meridianach pęcherza, pęcherzyka żółciowego, wątroby i nerek (patrz: Dodatek).

MEDYCYNA PSYCHOSOMATYCZNA

Ćwiczenia oczu mogą złagodzić stres i napięcie oczu spowodowane ich przemęczeniem i wielo­ma innymi dolegliwościami, w tym jaskrą (patrz: Zaburzenia widzenia). Hydroterapię można wykorzystać do pobudze­nia krążenia w gałkach ocznych. Zamoczyć kawa­łek tkaniny w gorącej wodzie, wyżąć i położyć na oczach; okład powinien tam pozostać do 3 minut. Następnie powtórzyć to samo z zimną wodą; zmie­niać w ten sposób okład trzykrotnie.

ODŻYWIANIE, WITAMINY I MINERAŁY

Wyniki badań sugerują, że witamina C obniża ciś­nienie wewnątrzgałkowe i przywraca równowagę kolagenową, dlatego jest szczególnie użytecznym środkiem w przypadku chorych, których organizm nie reaguje na leki doustne albo krople do oczu. Pokarmy bogate w witaminę C to m.in. kalafiory, brokuły, nać rzepy, truskawki, grejpfruty i pomarań­cze. Można też zażywać do 3000 mg witaminy C dziennie. Chrom i cynk także mogą powstrzymać rozwój jaskry, gdyż u większości osób z tą chorobą występują niedobory tych składników mineralnych, jak również tiaminy (witaminy B,). Rutozyd, stosowany obok tradycyjnej farmako­terapii, ma redukować ciśnienie wewnątrzgałkowe i przywracać równowagę kolagenową. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością w postaci preparatów o różnej mocy. Należy przeczytać ety­kietę albo zapytać lekarza, jakie dawkowanie bę­dzie najwłaściwsze.Ważną rzeczą jest zidentyfikowanie i unikanie wszelkich produktów spożywczych i innych działa­jących alergennie, gdyż reakcja alergiczna może po­wodować nadmierny wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

PRACA Z CIAŁEM

Według terapeutów refleksologii zakończenia nerwo­we u podstawy palców stopy wpływają na nerwy układu wzrokowego. Masaż terapeutyczny i terapia manualna tego rejonu stopy usuwają stres i zmęcze­nie, co może zredukować ciśnienie w gałce ocznej.

TERAPIE ZIOŁOWE

Niektóre zioła mogą zapobiec powstawaniu jaskry.

♦   Borówka czarna (Vaccinium myrtillus) - albo borówka amerykańska - pomaga w utrzymaniu równowagi kolagenowej i zapobiega rozkłado­wi witaminy C. Jadać 60-90 g3 razy dziennie w okresie, kiedy dostępne są świeże owoce.

♦   Konopie indyjskie (Cannabis sativa) zawierają związek chemiczny tetrahydrokanabinol. Bada­nia kliniczne wykazały, że redukuje on ciśnie­nie wewnątrzgałkowe powodujące jaskrę. Choć stosowanie ziela konopi indyjskich podlega ogra­niczeniom, może je przepisać specjalista.

Archiwum